021-45328

شماره تماس کلینیک

شنبه - چهارشنبه

شماره تماس کلینیک

در مورد کشیدن دندان چه باید دانست

blog-pic-artenous-01-02-01

آنچه خواهید خواند

دندانپزشکان و جراحان دهان به دلایل زیادی مانند یک دندان عقل دردناک یا دندان به شدت پوسیده، ممکن است مجبور به کشیدن دندان باشند. در برخی موارد، دندانپزشک برای ایجاد فضای مناسب برای پروتز دندان یا بریس ارتودنسی، مجبور می شود که یک دندان را بکشد.

یک جراح دندانپزشک، ممکن است هنگامیکه وضعیت یک دندان بسیار بغرنج باشد، آن را بکشد. در بسیاری موارد، دندانهای مولر سوم یا عقل موقعیت پیچیده ای دارند که باید کشیده شوند.

دندانپزشک یا جراح ابتدا دندان را بی حس می کند تا فرد راحت تر بتواند این عمل را تحمل کند. در حالی که کشیدن دندان هنوز هم ممکن است ناخوشایند باشد، تزریق بی حسی می تواند برای تسکین درد دندان و جلوگیری از بروز مشکلات بعدی مهم باشد.

در این مقاله روشهای گوناگون کشیدن دندان و اینکه چرا مردم به این کار احتیاج دارند را بیان می کنیم. ما همچنین مراحل آماده سازی و آنچه را که بعد از عمل انتظار داریم، شرح می دهیم.

کشیدن دندان چیست؟

حفره های دندانی، بیماری لثه و عفونت های دندانی همه دلایلی هستند که ممکن است دندانپزشک را مجبور به کشیدن یک دندان کند.

برخی از دلایل کشیدن دندان عبارتند از: حفره های دندانی، بیماری لثه، عفونت های دندانی، تروما یا آسیب دیدگی دندان یا استخوان اطراف آن، عوارض دندان عقل، آماده سازی برای پروتز دندان، برای بریس های دندان، اگر دندانها بسیار نامرتب و شلوغ باشند، و دندانهای شیری کودک که در سن مناسب نیافتاده باشند.

روشهای مختلف کشیدن دندان

روش کشیدن دندان به شکل، اندازه، موقعیت و محل قرارگیری دندان بستگی دارد.

جراحان دندانپزشک ممکن است کشیدن دندانها را به روش ساده یا جراحی طبقه بندی کنند. کشیدن ساده ی دندان زمانی امکان پذیر است که یک دندان در بالای لثه قابل مشاهده باشد و دندانپزشک پیش بینی کند که می تواند آن بطور کامل از محل خود بیرون بکشد.

در دندانهای بشدت پوسیده یا دندانهای نهفته، روش جراحی بکار گرفته می شود که مستلزم برداشتن بافت لثه، استخوان یا هر دو است. ممکن است جراح نیاز داشته باشد که دندان را به صورت تکه تکه خارج کند.

دندانهای عقل، آخرین دنداهایی هستند که می رویند و معمولاً اولین دندانهایی هستند که نیاز به کشیدن دارند زیرا در بسیاری از افراد بصورت دندان نهفته باقی می مانند. به عبارت دیگر آنها بطور کامل از لثه بیرون نمی آیند.

کشیدن دندان عقل یک روش متداول در جراحی دهان و دندان است.

آماده سازی

ابتدا فرد با پزشک یا جراح دهان خود مشورت می کند. در طول مشاوره، دندانپزشک تاریخچه پزشکی کامل بیمار را درخواست می کند. آنها همچنین درمورد هرگونه دارویی که فرد مصرف می کند، سؤال خواهند کرد.

برخی از افراد بسته به اینکه چه مقدار از دندان، استخوان یا هر دوی آنها باید برداشته شود، باید دارو یا داروهای خاصی را که مصرف می کنند، قطع و یا در روزهای منتهی به جراحی مصرف داروهای دیگری را آغاز کنند. همچنین ممکن است فرد در روز عمل جراحی داروهای خاصی دریافت کند.

متوقف کردن داروهای رقیق کننده ی خون

بسیاری از افراد برای جلوگیری از ایجاد لخته های خون در عروق، از داروهای رقیق کننده ی خون استفاده می کنند. این داروها می توانند منجر به خونریزی بیشتر در حین عمل شوند.

یک جراح دندانپزشک معمولاً می تواند خونریزی را در محل کشیدن دندان به روشهای زیر متوقف کند:

  • استفاده از داروهای موضعی لخته شدن بر روی لثه ها
  • پانسمان سوکت دندان با فوم یا گاز قابل حل
  • بخیه زدن محل کشیدن دندان

استفاده از گاز و اعمال فشار بعد از عمل نیز می تواند به توقف خونریزی کمک کند.

با این حال، افرادی که از داروهای رقیق کننده های خون استفاده می کنند، باید در طول مشاوره استفاده از این داروها را به جراح دندانپزشک خود اطلاع دهند.

برای اینکه بگوییم آیا فرد باید به طور موقت داروی خود را به یک داروی رقیق کننده ی خون دیگر تغییر دهد یا مصرف این نوع دارو را متوقف کند، ممکن است جراح نیاز به دیدن نتایج آزمایش خون اخیر بیمار یا مشورت با پزشک متخصص او داشته باشد.

به طور معمول، نیازی به قطع داروهای رقیق کننده خون قبل از کشیدن دندان نیست. هر کس در نظر دارد که تغییری در روش مصرف داروی خود ایجاد کند یا داروی خود را قطع کند باید ابتدا با دندانپزشک یا پزشک خود مشورت کند.

شروع آنتی بیوتیک ها

در چند مورد، دندانپزشک ممکن است قبل از کشیدن دندان آنتی بیوتیک تجویز کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است این کار را برای درمان عفونت های دندانی با علائم گسترده مانند تب یا ضعف، یا تورم موضعی دهان انجام دهند. دندانهای بدون تورم نیازی به آنتی بیوتیک ندارند. همیشه دقیقاً مطابق دستور پزشک آنتی بیوتیک ها را مصرف کنید و از استفاده ی غیرضروری خودداری کنید.

اگر فرد در معرض خطر بالای عفونت اندوکاردیت عفونی، عفونت دریچه های قلبی یا پوشش داخلی اتاقک های قلب باشد، ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.

طبق گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA) ، برای افرادی با شرایط قلبی خاص، خطر ابتلا به اندوکاردیت عفونی بعد از جراحی دندان افزایش می یابد.

انجمن قلب آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریكا توصیه می كنند كه افراد مبتلا به هر یک از موارد زیر از آنتی بیوتیك ها قبل از جراحی دندان استفاده كنند، تا خطر عفونت در آنها كاهش یابد:

  • دریچه ی مصنوعی قلب
  • سابقه ترمیم دریچه قلب با مواد پروتزی
  • پیوند قلب با ناهنجاری های ساختاری دریچه
  • ناهنجاری های مادرزادی قلبی خاص

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

نویسنده : سید مهدی موسوی

علاقه زیادی به نوشتن دارم و در زمینه های مختلفی تولید محتوا انجام میدم که یکی از اونها در زمینه مدیکال می باشد.

پست های اخیر

خطرات غیر منتظره بیماری لثه
در مورد کشیدن دندان چه باید دانست
دندان : نام ها ، انواع و عملکرد
مینای دندان چگونه یک عمر دوام دارد
چگونه بهتر مسواک بزنیم

دسته بندی ها

خدمات VIP

کلینیک دندانپزشکی آرتنوس