021-45328

شماره تماس کلینیک

شنبه - چهارشنبه

شماره تماس کلینیک

blog-pic-artenous-01-06-01

آنچه خواهید خواند

در محیط دهان انسان باکتری های گوناگونی وجود دارد که اگر از بین نروند به دندان ها آسیب می رسانند. پلاک های دندانی که بر اثر رشد این باکتری ها بر روی دندان بروز می کنند به مرور منجر به پوسیدگی دندان می شوند. پس از مدتی این پلاک ها دیگر با مسواک زدن نیز از بین نمی روند و بیمار برای نجات دندان ها از پوسیدگی به جرم گیری دندان نیاز خواهد داشت.

مسواک زدن کودکان و اطفال

دندان های تازه روییده کودکان را می توان با یک پارچه تمیز و نم دار تمیز کرد. بدین ترتیب دندان های شیری را از پوسیدگی دندان نجات می دهید. همچنین با بزرگ تر شدن کودک والدین می توانند با استفاده از مسواک های انگشتی که برس های نرمی دارد دندان کودک خود را تمیز کنند. این مسواک ها طوری طراحی شده اند که آسیب به لثه وارد نمی کنند. همچنین استفاده از آنها برای والدین راحت است.

معمولا تا 6 سالگی کودک قادر نیست دندان های خود را مسواک بزند. در این زمان والدین می توانند با کمک مسواک انگشتی دندان های کودک خود را تمیز کنند. در عین حال کودک یاد می گیرد که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهد. بعد از 6 سالگی کودک قادر است خودش دندان هایش را مسواک بزند. اما توصیه می شود والدین تا سن 12 سالگی بر مسواک زدن کودک خود نظارت کنند.

کمک کردن والدین به فرزندان برای مسواک زدن

در واقع مسواک زدن صحیح دندان ها 2 دقیقه به طول می انجامد. اما ممکن است فرزند شما طی این مدت زمان از مسواک زدن خسته شود و حوصله او سر برود. بهتر است در ابتدای کار به کودک سخت نگیرید و کم کم زمان مسواک زدن را افزایش دهید. برای این که برای مسواک زدن به فرزند خود کمک کنید توصیه های زیر را در نظر بگیرید:

  • به منظور تقویت احساس استقلال و شخصیت کودک برای انتخاب مسواک و خمیردندان از خود کودک کمک بگیرید.
  • برای این که کودک به مسواک خود علاقه مند شود اجازه دهید خودش مسواک خود را انتخاب کند.
  • با تعویض منظم مسواک کودک و تهیه مسواک های رنگی و گوناگون کودک تشویق می شود که بیشتر از مسواک استفاده کند.
  • مسواک زدن کودک خود را تشویق کنید. همچنین در نزد دوستان از مسواک زدن کودک خود تعریف کنید تا کودک انگیزه بیشتری برای مسواک زدن به دست بیاورد.
  • آینه دستشویی را طوری تنظیم کنید که کودک به راحتی خود را در آینه ببیند و به شیر آب دسترسی داشته باشد.
  • طرز صحیح مسواک زدن را قدم به قدم برای کودک خود توضیح دهید.

انتخاب مسواک مناسب

در انتخاب یک مسواک مناسب به موارد زیر توجه کنید: سایز مسواک با سایز دهان شما متناسب باشد و به تمام نقاط دهان شما برسد. اگر دندان های حساس دارید از مسواک نرم استفاده کنید. سعی کنید مسواک های سخت را انتخاب نکنید زیرا معمولا الیاف مناسبی ندارند و ممکن است به لثه ها آسیب بزنند.

از مسواکی استفاده کنید که ساخته شده از الیاف مرغوب  باشد. مسواک های با برس سخت معمولا به دندان ها و لثه آسیب می زنند و تخلخل دندان ها را افزایش می دهند. هر دو ماه مسواک خود را تعویض کنید. مسواکی که بد شکل شده است و از حالت طبیعی خارج شده است را دیگر استفاده نکنید و با یک مسواک نو جایگزین کنید.

تعویض مسواک

برخی مسواک ها طوری ساخته و طراحی شده اند که بعد از اتمام تاریخ مصرف تغییر رنگ می دهند. دقت کنید که بعد از بیماری مسواک خود را تعویض کنید. جمع شدن میکروب ها بر روی مسواک منجر به بازگشت گلو درد سینوزیت و بیماری می شود. برخی بیماران خاص نیز باید هر 1 تا 3 هفته یک بار مسواک خود را تعویض کنند.

پیش از شروع مسواک، ابتدا دهان را با آب خیس کنید تا خمیر دندان به خوبی کف کند نه مسواک را.

هنگام قراردادن خمیر دندان بر روی مسواک خمیر دندان را درون موهای مسواک فشار دهید تا هنگام مسواک کردن به همه جای دندان ها برسد.

در 24 ساعت حداقل 2 مرتبه مسواک دندان ها توصیه می شود یک بار بعد از صرف صبحانه یک بار هم نیز قبل از خواب.

بهترین روش مسواک زدن

روش های مختلفی برای مسواک کردن ارائه شده است شاید نمی دانستید که تا کنون نزدیک به 10 روش علمی برای مسواک زدن گزارش شده است. ( مثلا روش های Bass / modified bass/ scrub/Roll charter/ stillman ………و/modified stillman/ Charter / odified

که هر کدام مزایای خاص خود را داراست و توسط دندانپزشکان و محققان، در زمان های مختلف معرفی شده اند. در تحقیقات ارائه شده هیچ یک از روش های ارائه شده برتری خاصی نسبت به دیگر روش ها ندارند. به همین دلیل بهترین روش مسواک زدن روشی است که علاوه بر تمیز کردن کامل حفره دهان و دندان برای فرد نیز خوشایند و راحت باشد.  آنچه که در مرحله بعد بسیار مهم است مسواک زدن طی مدت 2 دقیقه و 4 بار در روز است.

چند روش ارائه شده برای مسواک زدن به شرح زیر است:

  • مسواک زدن به روش چارتر با زاویه 90 درجه همراه با اعمال فشار مسواک در میان دندان ها
  • روش لئونارد که روش متداولی است و از کودکی آن را آموخته ایم کارآمد و راحت است.
  • روش اسکراب که شامل حرکات عقب و جلو با دامنه حرکت زیاد است و ممکن است منجر به افزایش تخلخل دندان شود. همچنین ریسک تحلیل لثه را افزایش می دهد.
  • روش فونس که دندان های ردیف بالا و پایین را روی هم قرار می دهید و مسواک را به صورت چرخشی و مارپیچ روی دندان ها حرکت می دهید.

مسواک زدن و ارتودنسی

روش مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده کمی متفاوت از مسواک زدن دندان ها در حالت عادی است. برای این کار باید یک مسواک مخصوص ارتودنسی تهیه کنید. این نوع مسواک ها دارای برس های میانی کوتاه و سفت است. در این حالت نگین ارتودنسی و سیم ارتودنسی به خوبی تمیز می شود. مسواک ارتودنسی نوک گرد و بلندی دارد و دندان ها و لثه ها را به خوبی تمیز می کند. برای مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده می توانید از مسواک برقی نیز کمک بگیرید.

آب فشان ایریگاتور نیز کمک مناسبی برای تمیز کردن ارتودنسی ثابت است. این دستگاه جایگزین مسواک نیست اما مکمل مناسبی برای تمیز کردن بریس های ارتودنسی است. همچنین استفاده از مسواک بین دندانی مناسب با فضای دندان ها بسیار کمک کننده است. این مسواک بدون آسیب زدن به لثه ها مواد غذایی گیر کرده در بین براکت های ارتودنسی را تمیز و خارج می کند. کافی است به آرامی آن را به سمت عقب و جلو حرکت دهید.

سوالات متداول چگونه مسواک بزنیم

1-آیا شربت سرما خوردگی و آنتی هیستامین به دندان ها آسیب می زند؟

شربت سرفه ، سرماخوردگی و آنتی هیستامین ها خاصیت اسیدی داشته و به ساختمان دندان آسیب می زند لذا بعد از مصرف این داروها دهان را با آب فراوان شستشو دهید و بلافاصله مسواک نزنید.

2-آیا طولانی شدن زمان مسواک زدن باعث بروز مشکلی می شود؟

زمان مسواک با مسواک دستی  حدود 5 دقیقه کفایت می کند زیاد مسواک زدن و غلط مسواک زدن  باعث تحلیل لثه  می شود. معمولا مسواک های برقی برای مدت زمان 2 دقیقه هشداری می دهند که زمان مسواک زدن را به پایان برسانید. از انجایکه دندانها با مسواک برقی بهتر تمیز می شوند زمان مسواک زدن در نوع مسواک برقی کمتر از مسواک دستی است.

3-بهترین زمان برای تعویض مسواک چه موقع هست؟

هنگامی که بریستلها از حالت اولیه خود خارج شود سر مسواک را تعویض کنید بعضی مسواکها شاخصی برای زمان تعویض دارند که یک زنگ خبر است زمانی که رنگ قسمت ایندیکاتور تا نیمه کمرنگ شد سر مسواک باید تعویض شود.

4-چرا بعد از نوشیدن آبمیوه های اسیدی نباید مسواک زد؟

پس از مصرف نوشیدنی های اسیدی و یا استفراغ بلافاصله اقدام به مسواک زدن نکنید چرا که پس از تماس اسید با دندان ها مینای دندان نرم می شود و باید صبر کرد تا مینا مجددا توسط بزاق محکم شود . اگر بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی های اسیدی و یا استفراغ مسواک کنید روند فرسایش مینای دندان سرعت می یابد . پس از مصرف نوشیدنی مثل آب پرتقال که خاصیت اسیدی دارد حداقل تا یک ساعت از مسواک زدن خودداری کنید . تحقیقات نشان داده بعد از خوردن نوشیدنی اسیدی یک ساعت طول می کشد تا بزاق اثر خنثی کنندگی خود را نشان دهد.

5-چرا باید مسواک را تعویض کرد؟

مسواک نو در مقایسه با مسواکی که سه ماه مصرف شده سی درصد بیشتر پلاک میکروبی و لایه های رسوبی باقی مانده از مواد غذایی را از روی دندان ها پاک می کند. بنابراین تعویض به موقع مسواک به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک شایانی می کند.

6-زمان استفاده از مسواک برقی با مسواک دستی تفاوت دارد؟

زمان مسواک زدن با مسواک برقی حدود 2 دقیقه کفایت می کند . اما میزان فشار و نیرویی که مسواک برقی به دندان ها وارد می کند یکنواخت و منظم است. بنابراین مسواک برقی بهتر از مسواک دستی دندان ها را تمیز می کند.

7-آیا بچه ها هم می توانند از مسواک برقی استفاده کنند؟

مسواک برقی برای ترغیب بچه ها به مسواک زدن نیز مفید است. همچنین مسواک برقی دندان ها را بهتر تمیز می کند. معمولا کودکان نمی توانند فشار و نیروی صحیح را به مسواک وارد کنند. مسواک برقی این نیرو را به درستی و به طور مساوی به دندان ها وارد می کند. حرکات دورانی و سریع مسواک برقی نسبت به مسواک دستی بسیار کمک کننده است و بهداشت دهان و دندان را بهتر و کامل تر تامین می کند.

8-مسواک بین دندانی چیست؟

مسواک های بین دندانی مسواک های کوچکی هستند که برای تمیز کردن فضاهای بزرگ بین دندان ها و بین سیم ها و براکت های ارتودنسی به کار می روند معمولا تمیز کردن این فضاها با مسواک معمولی ممکن نیست.

 9-آیا تنها برای تمیز کردن دندان ها در زمان ارتودنسی مسواک بین دندانی کافیست؟

برای داشتن دندان هایی سالم و تمیز در حین درمان ارتودنسی از یک پکیج کامل وسایل بهداشتی دهان و دندان استفاده کنید. کشیدن نخ دندان ، استفاده از مسواک برقی و … به طور منظم یکی از الزامات حفط سلامت دهان دندان است. مسواک های بین دندانی جانشین مسواک معمولی یا نخ دندان نیست و فقط مکمل این وسایل بهداشتی دهان و دندان می باشند.

 10-چگونه می توانیم با یک روش خانگی مسواک خود را ضدعفونی کنیم؟

مسواک خود را هفته ای یک نوبت در آبجوش قرار دهید. هرچند این کار به تدریج موجب نرم شدن برس مسواک می شود اما روشی بسیار موثر برای کشتن میکروب ها است. برای جلوگیری از آسیب دیدن مسواک فقط هفته ای یک بار از این روش استفاده کنید. استفاده از محلول آب و نمک نیز می تواند موثر باشد.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

نویسنده : سید مهدی موسوی

علاقه زیادی به نوشتن دارم و در زمینه های مختلفی تولید محتوا انجام میدم که یکی از اونها در زمینه مدیکال می باشد.

پست های اخیر

خطرات غیر منتظره بیماری لثه
در مورد کشیدن دندان چه باید دانست
دندان : نام ها ، انواع و عملکرد
مینای دندان چگونه یک عمر دوام دارد
چگونه بهتر مسواک بزنیم

دسته بندی ها

خدمات VIP

کلینیک دندانپزشکی آرتنوس